04
2020Preprost pristop k zdravemu prehranjevanju
Čeprav je ajurvedska prehrana tradicionalno povezana z Indijo, ni omejena s prostorom in časom. Po ajurvedi je naša prava narava sestavljena iz treh doš: Vata, Pitta in Kapha.
Vata, sestavljena iz etra in zraka, je odgovorna za gibanje v našem umu in telesu. Pita: ogenj in voda, sta odgovorni za fizične in psihične spremembe in Kapha: voda in zemlja, za našo stabilnost.
V ajurvedski prehrani se uporabljajo številne začimbe (kukruma, kumina, koriander, kardamom), katerih dnevna uporaba izboljšuje prebavo in absorpcijo hrane. Začimbe spodbujajo funkcije črevesja in funkcije notranjih organov, ter hrano naredijo harmonično. Okus je prva stvar, ko okušamo hrano. Obrok, ki vsebuje vseh šest okusov je prijeten ne le za naš jezik, temveč se tudi boljše prebavi.
Drug vidik ajurvedske prehrane je kombinacija živil. Ko nekatera živila jeste ali kuhate skupaj, lahko le ta motijo delovanje prebave in vodijo v kopičenje toksinov v telesu. Na primer, živila, ki so težje prebavljiva, kot so žita, mlečni izdelki in živila, ki vsebujejo veliko škroba, ni priporočljivo kombinirati z enostavno prebavljivimi živili, kot so sadje. Mleko se ne kombinira s kislimi sadjem, ker postane težko prebavljivo.
S pomočjo strokovnjaka v ajurvedi, se lahko vsak od nas nauči, kako se hraniti v skladu s svojo naravo – konstitucijo.
Pri ajurvedi je zelo pomembno pravilno zaporedje pri obrokih. Čeprav se morda vam sliši čudno, bi morali začeti obrok s sladkim okusom, na primer s svežim sadjem ali pecivom. Sladek okus spodbuja prebavno slino v ustih in prebavne sokove v želodcu, ki izboljšujejo prebavo.
Zlata pravila ajurvedske prehrane, so naslednja:
* Hrana mora biti sveža in kakovostna. Izogibajte se uporabi hrane iz pločevink, pripravljene v mikrovalovni pečici in ponovno pogrete hrane.
* Pred zajtrkom popijte malo tople vode, saj pomaga pri prebavi.
* Kosilo je glavni obrok v dnevu, ki ga je treba pripraviti le toliko, kolikor ga bomo pojedli.
* Večerja mora biti lahko prebavljiva in potrebno jo je zaužiti pred 19. uro: zelenjavna juha, mlečni izdelki, kot so riž, puding, itd. Za večerjo, naj bi se izogibali klobasam, rumenemu in belemu siru, solati, sadju, mastni in ocvrti hrani. Nikoli ne bi smeli jesti tik pred spanjem.
* Ne jejte niti ne prehitro in ne prepočasi in hrano dobro prežvečite. Le polovico želodca napolnite s trdno hrano. Ostalo s tekočino. Četrtina želodca mora ostati prazna.
* Jeste samo, če ste prejšnji obrok popolnoma prebavili. Med obroki naj mine 3 do 6 ur. V tem obdobju lahko pijete svež sok iz sadja ali zelenjave.
* Izogibajte pa se hladnim napitkom med in po obroku, ker ovirajo prebavo. Za obroki lahko pijete toplo vodo ali lassi. Lassi je zelo okusen napitek iz jogurta z vode, v razmerju 1:3. Po okusu mu lahko dodamo kumin, ingver, sol, ingver, kardamom, rjavi sladkor ali spasirano sladko sadje.
Ta izredna pijača spodbuja prebavo.